Обадете се за оферта

Разкажете ни от какво имате нужда, а ние ще ви дадем най-доброто

icon_widget_image Понеделник-Петък: 9:00 - 17:00; icon_widget_image София, България icon_widget_image +359 888 588 688 icon_widget_image stmitev555@gmail.com
къртене на бетон и мазилки и стени

Строителни Ремонти

НОВИНИ

Топ 10 сгради, които оформиха архитектурните ни представи за 2023 год. Част 1.

Честита Коледа! Както е прието в края на Декември по-традиция се прави обзор и равносметка на отминалата година. Тази година тя ще е свързана с постиженията в строителството и архитектурата, които всички очаквахме и наблюдавахме. Споделяме най-вълнуващите, според нас, 10 проекта на 2023 г.

Съвременният свят напредва към все по-футуристични и иновативативни проекти. Най-търсените сгради са тези, в които са въведени най-модерните технологии. В момента в Малайзия се завършва строежа на втората по височина кула в света, Египет отворя най-големия си археологически музей, а библиотеката в Пекин отваря врати в началото на 2024-та.

През 2023 година светът на архитектурата отново оживя с десетки невероятни проекти, които обещават да променят гледната ни точка върху градската среда и модерното архитектурно изкуство. От изящни библиотеки до иновативни музеи, светът на архитектурата през изминалата година ни представи невиждани до момента обекти на възхищение.

Архитектурните проекти, които сме събрали тук, са за да ви разкажем как и защо превзеха изцяло мечтите на хората за 2023 год. Водейки се основно от идеята, че архитектурата модулира обществото подбрахме за вас тези десет величествени сгради, смятайки, че те ще бъдат едни от най-обсъжданите проекти през настоящето десетилетие.

Международно известните архитектурни компание като Snøhetta, OMA, Studio Gang, Zaha Hadid Architects, BIG, заедно с последния носител на наградата Pritzker, Francis Kéré, представляват следващата селекция. Те варират по мащаб и програми свързани с графиците за приключване, върху които все още се усеща влиянието на отминалата пандемия.

Следвайки прогнозираните тенденции за 2023 г., все повече и повече проекти включват адаптивно повторно използване на съществуващи структури. Основната тема е видима в повишения интерес към разширяване на артистични и културни места и интегриране на историческото наследство в израза на съвременната архитектура.

В този материал ще разгледаме 10-те най-интересни архитектурни проекти за изминалата 2023 година, които разтърсиха света с оригиналните си концепции и впечатляващи футуристични дизайни. От Китай до САЩ, от Япония до Саудитска Арабия, всяка от тези десет сгради представлява уникален пример за съвременно архитектурно майсторство.

И така, без повече отлагане, нека се гмурнем в десетте най-забележителни архитектурни проекти за изминалата 2023 г.

  1. Библиотека, Централен Пекин, Китай / Сноухета

На норвежката компания Snøhetta, в сътрудничество с ECADI, е възложено да проектира новата библиотека в Пекин след спечелването на международен конкурс. Проектът има за цел да създаде нов тип публично пространство, съсредоточено върху обучение, обмен на информация, центрове за презентации и дебати много пространства за отдих и естествено развиващи се зелени площи. 

В сърцето на Пекин, където традицията се слива с модерния живот, се издига едно от най-вълнуващите архитектурни постижения за 2023 година – Beijing Sub-Center Library. Проектът, изпълнен от архитектурно студио Snøhetta, обещава да се превърне в символ на съвременната интелектуална сцена на Китай.

Разнообразна топография под навес, подобен на гора, предава цялостната атмосфера на общото пространство, а 16-метровата самоносеща стъклена фасада осигурява прозрачност, докато скулптурните колони освен основната функция, за която са създадени, съдържат разпределена технологична система, която контролира вътрешния климат, осветлението и акустичния комфорт. Според създателите целта на проекта е не толкова да впечатли зрителите, колкото да ги покани да станат част от цялостното изживяване от една позабравена емоция от посещението на библиотеките.

С иновативния си подход към дизайна и използването на технологии от бъдещето, библиотеката съчетава функционалността с красотата, предлагайки на посетителите си едно уникално преживяване. Чрез интегрирането на зелени пространства и модерни архитектурни елементи, тази сграда ще се превърне в символ на съвременния градски живот и културното разнообразие на Пекин.

Snøhetta, в превод означава Снежна качулка, е норвежка архитектурна компания базирана в Осло. Сред нейните по-големи проекти са реновацията на Историческия музей в Париж и строежа на новата опера в Ал Дирях – в типичния за Суадитска арабия архитектурен стил, която трябва да е готова за 2028 год. 

2. Разширения на Музея на историята в Ню Йорк, САЩ / Студио Генг

В Ню Йорк, градът на безкрайните възможности, Studio Gang представиха своята визия за разширения на Музея на историята. Проектът обещава да разкрие нови перспективи върху американската история, като пренася посетителите във времето и пространството, чрез иновативен дизайн и интерактивни елементи. Със своя амбициозен подход, от архитектурното студио, създадоха мултифункционална сграда, която не само демонстрира богатството на историята на Америка, но и ще предложи иновативна платформа за диалог и образование.

Наречен „Център за наука, образование и иновации на Ричард Гилдър“, разширението на Американския природонаучен музей в Ню Йорк свързва 10 музейни сгради и създава монументален кампус за изложбени галерии, класни стаи и завладяващ дигитален театър.

Архитектурата е вдъхновена от естествените земни процеси като формирането на геоложки каньони и ледникови структури. Резултатът е вълнообразна структура, изработена от стоманобетон, с подобни на каньон отвори и мостове, предлагащи визуални връзки с многото съоръжения на проекта.

Обещаваме, че в някой от следващите ни публикации, ще ви разкажем подробно за основано и ръководено от Джейн Генг архитектурно студио, което доказа на практика защо е смятано за един от най-ярките представители доминиращи архетуктурата и градски дизайн. 

Според тях основата на този изключителен архитектурен проект лежи намерението да се създаде произведение, което представлява универсалност и единство, което се усеща и в интериорния дизайн и в структурата на самата сградат превръщайки я в място, което прегръща многобразието и свободата.

3. Семейната къща Абрахамс, Абу Даби, ОАЕ / Аджаие и Партньори

В Обединените арабски емирства, където съвременната архитектура среща традицията, Adjaye Associates представиха уникален проект за семейна къща – Abrahamic. Този амбициозен проект обединява функционалността с естетиката, създавайки интимна и луксозна обстановка за семейството и техните гости. Тази впечатляваща сграда ще бъде не просто дом, а ще символизира обединението на културите и възможностите в Обединените арабски емирства.

Семейната къща на Abrahamic е замислена като забележителен проект, в който се обединяват три религии. Мястото е позиционирано с три основни структури: джамия, синагога и църква. То обединява хора с различни религии от всички слоеве на обществото.

Архитектите ръководени от Дейвид Аджаие ни казват с тази сграда, че тя не е просто функционален инструмент, а по-скоро свидетелство за една епоха. От тази гледна точка проектът се откроява като творба, която надхвърля функцията, въплъщавайки силно послание за единство, междурелигиозен диалог и приемане.

В проекта са използвани елементи на разширената реалност, нововъведение в строителството, при което има съчетаване между елементи от реалноста и съдържание генерирано от компютър. В него се получава преплитане на над 20 вида модалности – сетивни, слухови, зрителни и др.

Проектът наскоро бе отличен като победител в категорията „Фотография и Архитектурни екстериори“ на наградите за дизайн LOOP 2023, благодарение на изключителното фотографско есе, създадено от DEED STUDIO

4. Джухай Дживлин Арт Център, Китай / Заха Хадит Архитекти

Съчетавайки футуристичен дизайн с функционалност, Zaha Hadid Architects вдъхновиха света с новия си проект – Zhuhai Jinwan Civic Art Center. Разположен в Китай, този арт център е заплануван да бъде мястото, където се срещат културата и изкуството, предлагайки на посетителите си незабравими визуални преживявания. Със своите разнообразни галерии и изложбени зали, този център ще се превърне не просто в поредното място за развлечения, но и в модерен образователен център, достоен за възхищение.

Строителството на Центъра за изкуство Джухай Дживлин в Китай е към завършване. Проектиран от Заха Хадит Архитекти, проектът обединява четири отделни културни институции:

  • Голям театър с 1200 места;
  • Многофункционална зала с 500 места;
  • Научен център;
  • Музей на изкуствата.

Докато всяка от конструкциите има своите уникални характеристики, интервенциите ще бъдат обединени от структура, която се простира на 170 метра ширина от изток на запад и 270 метра дължина от север на юг.

Специфичната конструкция на покрива обединява чеирите сгради, като двете по-големи и двете по-малки сгради са свързани с централен площад.

Под покрива с формата на мрежести черупки са обединени множество зали, мостове, коридори, малки площади, зелени части, алеи, фитнес зали, кафенета, ресторанти и места за отдих.

Интериорния дизайн е интуативен с много friendly user experience.

Вдъхновени от шевронните шарки на птици, сенниците на сградат са съставени от стоманени елементи, свързани в композиция от конфигурации и повторения, които отговарят на различните функционални изисквания, конфигурирани чрез повторение, симетрия и вариация на мащаба. Всичко това води до пълноценно използване на цялостната модулна конструкция съчетана с елегантност и съвършенство.

5. Мърдика Стедиъм в Куала Лумпур, Малайзия / Фендер Катсалидис

Основана от Karl Fenders и Nonda Katsalidis, базираната в Мелбърн австралийска компания Fender/Katsalidis представя втората по големина кула в света Мърдик 118. Близо 20 години след като Кулите Петронас бяха детронирани от Бурж Халифа в Дубай, Малайзия отново приковава погледите с сворто съвършенно архитектурно творение.

През декември 2021 г. небостъргачът достигна своите 678,9 метра, а в среата на 2023 год., бе въведена в експлатация след като хотел Park Haytt отвори врати.

Мястото, на което се издига гиганта е същото, на което е обявена независимоста на Малайзия през 1957 год., от там идва и името му – Merdeka, на малайски означава „независи“ или „свободен“, а триъгълната фасетирана стъклена фасада е вдъхновена от геометричните моделите на традиционното малайзийско изкуство и приложни занаяти.

Merdeka 118  е можеби най-впечатляващат сграда през изминалата 2023 година. Със своите високи технологии и иновативен дизайн, проектът обещава да промени градската среда и да създаде нова визия и имидж на Малайзия. Тази величествена сграда ще бъде нещо повече от обект на градския пейзаж. Тя ще е и своеобразен символ на модерния живот и напредъка на азиатската страна. През 2023 г. Merdeka 118 се превърна в място, което привлича вниманието на света към Малайзия и нейната богата култура.

Проектите, представени от водещи международни архитектурни офиси, отразяват не само високото техническо майсторство, но и внимание към културното и историческо наследство.

Въпреки предизвикателствата, свързани с напрегнатата международна обстановка, създадените проекти продължават да вдъхновяват и да подчертават значението на архитектурата като катализатор за иновации и допринасяща за по-добър живот на хората.

Обзорът на най-вълнуващите архитектурни проекти от 2023 г. и представянето на богатство от иновативни и впечатляващи творения, които изграждат границите на съвременната архитектура, ще продължат съвсем скоро във Втора част.

Call Now Button